APPLE звинувачений у змові з видавництвами

     Apple все ж повинна буде виплатити в США штраф у розмірі $ 450 млн. Верховний суд США виніс в понеділок рішення про відмову в розгляді апеляції компанії у справі про змову з видавництвами і навмисному завищенні цін на електронні книги. Таким чином, залишається в силі вирок від червня 2013 року, згідно з яким компанія зобов'язана виплатити 23 млн своїх користувачів $ 400 млн, ще $ 30 млн підуть на покриття судових витрат, а $ 20 млн будуть перераховані владі тих штатів, в яких проживають постраждалі в результаті змови клієнти.

 

     Сама справа стосується подій 2009 року, що передують виходу на ринок першого планшета компанії - iPad. Тоді, як було встановлено судом в рамках розслідування, американська корпорація вступила в змову з декількома великими видавництвами США, серед яких виявилися Penguin Publishers, Macmillan, Hachette Book Group, HarperCollins і Simon & Schuster. Apple зуміла переконати їх в тому, що зможе продавати їх книги через додаток iBooks дорожче, ніж це робив тодішній монополіст на ринку Amazon. Для цього компанія попросила встановити на всі книги фіксовані ціни замість того, щоб надати рітейлерам право самим визначати вартість видань. В результаті від цієї змови вигравали як видавництва, чиї книги стали приносити більший дохід, так і сама Apple, яка потіснила на ринку Amazon і отримувала 30% від продажів через iBooks. У програші ж залишилися найбільший в світі онлайн-магазин Amazon, який втратив можливість продавати книги дешевше конкурентів, і кінцеві покупці, які тепер змушені були платити набагато більше.

 

     Спочатку позивачі, в ролі яких виступали представники влади 33 штатів США, вимагали від компанії виплати $ 840 млн. Але в липні 2014 року Apple і прокуратура штату Нью-Йорк досягли угоди, згідно з яким виробник виплатить постраждалим від цінової змови $ 400 млн.

 

     Тим часом сьогодні стало відомо про те, що Міністерство юстиції США подало повторний позов щодо Apple, намагаючись оскаржити рішення по іншому гучній справі щодо компанії. Американська влада домагаються від корпорації надання технічної допомоги спецслужбам країни в доступі до смартфонам Apple. В цілому зараз розглядається близько десятка справ, і за двома з них вже були винесені протилежні рішення.

 

     В середині лютого федеральний суд Ріверсайда, штат Каліфорнія, постановив, що компанія зобов'язана надати Федеральному бюро розслідувань все необхідне для доступу спецслужб до даних iPhone терориста. На що Apple відповіла категоричною відмовою, заявивши, що подібне рішення створить небезпечний прецедент, який дозволить службам безпеки США безперешкодно зламувати будь-який пристрій корпорації. Незабаром компанію підтримали в цій суперечці багато технологічні гіганти, включаючи Google, Microsoft, Facebook і WhatsApp. А через пару тижнів федеральний суд Нью-Йорка ухвалив, що Apple не зобов'язана допомагати владі у зломі власних пристроїв, якщо вона сама того не хоче. Це рішення було винесено після розгляду позову властей про допомогу в доступі до даних смартфона затриманого в минулому році наркоторговця, який, до слова, вже визнав свою провину.

 

     Саме це рішення і має намір оскаржити Мін'юст, посилаючись на цей раз на позитивне рішення каліфорнійського суду у справі про терориста. Що стосується самої Apple, то головний адвокат корпорації Брюс Севелл вже заявив, що компанія виконає наказ суду про розблокування iPhone терориста, якщо суддя прийме рішення на користь уряду.