Як Microsoft завоювала СРСР, а Apple не змогла (частина шоста)

     Гейтс неодноразово приїжджав до Росії, останній раз в 2007 році, але його візит в 1990 році був, напевно, найвпливовішим і найменш освітленим. О тій поїздці відомо небагато, але його діяльність допомогла Microsoft заготовити плацдарм для довгострокового захоплення російського ринку і встановлення відносин з російськими розробниками.
Негласною метою візиту Гейтса стала спроба узаконити компанію в очах російських користувачів у той час, коли ринок контролювали пірати - тобто конкуренцію Microsoft на ринку операційних систем становили тільки піратські копії її ж продуктів. Естер Дайсон, одна з небагатьох західних журналістів, які висвітлювали першу поїздку Гейтса в Східну Європу, припускала, що рішення Microsoft впровадити DOS на цей ринок являло собою спробу попросту дати користувачам можливість придбати ліцензійний продукт.

 

     «На персональних комп'ютерах, куплених у західних фірм, зазвичай встановлені ліцензійні копії DOS, але на тих, що створюються державними організаціями або імпортуються з країн, які не перебувають в Координаційному комітеті з експортного контролю, їх зазвичай немає», - писала Дайсон у травні 1990 року в нині не видваному журналі Release 1.0. «За рахунок маркетингу планувалося переконати людей, які вже користуються твоїм продуктом, у тому, що його потрібно купувати». Вона додавала, що коли Гейтса запитали, як люди будуть платити за його програми, якщо вони не продавалися в місцевій валюті, він не зміг дати відповідь.


Microsoft спробувала дати відсіч піратству, включивши в кожну копію локалізованої MS-DOS 4.01 що виводиться на екран попередження. На жаль, ця спроба вела до окремих проблем.


«Для цього повідомлення нам довелося додати особливий драйвер, щоб шрифт завантажувався на відеокарту, інакше текст був нечитаний», - пояснив Стариков. «Щоб продовжити завантаження системи після попередження, потрібно було натиснути будь-яку клавішу. Звідси виникли деякі проблеми з автоматизацією при використанні російської версії MS-DOS 4.01 ».
У підсумку це прямолінійне попередження виявилося недовговічним через низьку ефективність. Технічно підкований користувач міг його обійти, в російській версії Works його заглушили, а в перекладеної версії MS-DOS 5.0, нарешті, зовсім від нього відмовилися.