Як Microsoft завоювала СРСР, а Apple не змогла (частина перша)

     У 1990 році, коли комп'ютери поступово ставали звичним атрибутом американських будинків, виникла одна специфічна проблема. Можна назвати її проблемою QWERTY: що буде, якщо клавіші на вашій клавіатурі, до яких ви звикли за десятиліття роботи, просто зникнуть, і у вас не буде іншого виходу, окрім як переходити на іншу мову, щоб виконати навіть найпростіші з завдань?

 

     У ранню епоху існування комп'ютерів саме з цим стикалися багато користувачів за межами США, особливо ті, хто не користувався латинським алфавітом. Зрозуміло, було багато спроб локалізації комп'ютерних систем і створення власних унікальних продуктів - особливо в Японії, де платформа PC-98 від NEC і лінійка персональних комп'ютерів FM Townsвід Fujitsu користувалися величезним успіхом в 80-е і 90-е, і у Фінляндії, де Nokia випустила лінійку персональних комп'ютерів, перш ніж перейти на мобільні пристрої - але в підсумку ці спроби наштовхнулися на перешкоду в особі глобалізації. Зрештою, на Microsoft і Apple було просто дуже важко не звертати уваги.

 

     Технологічні компанії не завжди думали про решту світу, коли розробляли комп'ютери, операційні системи та програми, в недалекому майбутньому стали загальноприйнятими для сфер бізнесу і розваг. Але ніде, ймовірно, ця дихотомія між культурою і технологією не відчувалася гостріше, ніж в СРСР, для якого існував не тільки мовний бар'єр, але й Холодна війна.
А коли почалася відлига, Microsoft була тут як тут з льодорубом.