Як Microsoft завоювала СРСР, а Apple не змогла (частина восьма)

     Сьогодні користуватися комп'ютером російською мовою набагато легше. Юнікод встановив стандарти, і хоча у росіян користувачів не такі переваги, як у західного світу, користуватися комп'ютером в Росії для спілкування цілком безболісно. Павло Городянський, творець російськомовного ресурсу про WindowsWinRus і експерт в локалізації програм, зазначає, що в ранніх версіях Windows читання російського тексту найчастіше було скрутним, особливо для людей із західними версіями системи. Тоді користувачам часто доводилося завантажувати спеціальні шрифти, щоб просто читати російський текст.
На даному етапі проблема не стільки в читанні, скільки в листі, особливо при використанні західної клавіатури.

 

     «Багато хто все ще не знає, як друкувати російські букви в Word, текстовому редакторі, електронній пошті, на сайті», - сказав мені Городянський. Як наслідок, один з найпопулярніших онлайн-продуктів Городянського -Програмна клавіатура для друку російською. На сайті можна знайти різні кириличні розкладки російською та українською, а також фонетичні розкладки, популярні у користувачів не з Росії. Він каже, що багато користувачів його ресурсів - російські емігранти, що користуються західною версією Windows, або лінгвісти, які намагаються краще зрозуміти російську мову, - добре відгукуються про його продукцію.


     Локалізація також дозволила Юрію Старикову почати успішну кар'єру. Закінчивши проект по Microsoft Works, він прийняв пропозиції про роботу в Microsoft, де провів майже двадцять років, допомагаючи, в числі іншого, з російським перекладом Windows 3.1. Зараз Стариков працює у фірмі комп'ютерної безпеки Spyrus.

 

       Відмінності між культурами нікуді НЕ поділіся, но здебільшого фундамент зв'язку між сходом та західом міг бути закладений за допомогою команди програмістів, яка в процессе написання драйверів та компіляції коду хоч трошки зблизила людей в світі. Одним з побічніх ефектів просування Microsoft на російський ринок була, наприклад, втрата КДБ контролю над комунікацією. За словами Старикова, друкарські машинки та принтери, з'єднані з однієї ЕОМ або мінікомп'ютером, можна було легко відстежуваті. А масу комп'ютерів з принтерами - Вже ні.

З такого фундаменту часто и почінаються революції.