Чому замовчують про нову файлову систему, котра дуже важлива для всіх користувачів Apple

Серед анонсів презентації WWDC, підсумки якої стали найбільш значущою технологічної темою тижня, не розглядалася одна дуже важлива для всіх користувачів продуктів компанії Apple тема, що стосується OS X і iOS. Apple переходить від використання файлової системи HFS +, якій вже три десятиліття, до APFS. Основа нової операційної системи була показана розробникам. Чим буде відрізнятися в кращу сторону файлова система APFS і що прийдешній перехід до неї означає для користувачів?

 

Ця тема була досить докладно розглянута в опублікованій ресурсом zdnet.com замітці Робіна Харріса (Robin Harris) «WWDC 2016: Apple File System a welcome update for MacOS and iOS». Зрозуміло, те, що на сьогоднішній день відомо про нову файлову систему - технічні деталі, а повне розуміння сенсу тієї термінології, яка застосовується щодо APFS, поки відсутня, оскільки неясно, як саме будуть реалізовані нові функції і що вони, в кінцевому підсумку, стануть означати для користувачів.

 

З документації до неї слід, що реліз нової файлової системи планується здійснити в 2017 році. Це означає, що вона не буде повністю підтримуватися до виходу MacOS 10.12.1. UNIX-ядро MacOS дозволяє легко міняти файлові системи, тому APFS може стати опцією вже в пізніх версіях Sierra.

 

Apple попереджає про те, що APFS знаходиться на ранніх стадіях розробки та її поки не слід використовувати ні для чого важливого. Крім того, вона вимагає MacOS Sierra. На сьогоднішній день користувач не зможе завантажуватися з неї, і вона чутлива до регістру клавіатури. З APFS також не працюють Time Machine, FileVault і Fusion. Залишається лише сподіватися, що підтримка таких технологій або їх наступників з'явиться згодом.

 

APFS має низку важливих можливостей, в тому числі 64-бітних індексних дескрипторів (иноді, inodes). APFS здатна підтримувати більш 9 квінтильйонів файлів в одному розділі носія.

 

Точність міток часу - наносекундной, що важливо для журналу і кластерних систем. «Copy-on-write» (копіювання метаданих в процесі запису) допомагає відновити дані після системних збоїв.

 

Підтримка TRIM. HFS + характеризується субопціональной підтримкою TRIM. APFS асинхронно управляє TRIM-операціями після збереження метаданих на стабільних носіях.

 

Рідне кодування. Користувач може вибирати з різних схем кодування, вибираючи певну для кожного з розділів APFS. Сюди в тому числі включається і шифрування на декількох ключах шифрування (multi-key encryption) з можливістю визначення власних джерел для файлів і окремого ключа для важливих метаданих.

 

Рідна підтримка SMB. SMB є технологією, яка за межами екосистеми Apple використовується для того, щоб ділитися даними в мережах.

 

Розглянуті вище можливості нової операційної системи будуть цікаві в першу чергу ІТ-професіоналам. Але вона має і такими якостями, які зможуть оцінити і звичайні користувачі.

 

Оптимізація SSD. APFS працює з дисками, але пропонує також і додатковий новий ключову функцію - «злиту запис» (write coalescing). Флеш SSD записує досить повільно, тому замість незалежних малих порцій записи APFS здатна зібрати записується в групу і здійснити запис великого обсягу одночасно, що забезпечує підвищення продуктивності.

 

Розділи APFS можуть динамічно зростати і скорочуватися аж до граничного обсягу накопичувача. Необхідності в повторному виділенні розділів на диску в даній файлової системи немає.

 

Клонування дозволяє створювати копію файлу або директорії без використання додаткового дискового простору. Коли клон модифікується, тільки змінені блоки записуються в нові місця розташування на диску. Це означає, що у користувача може бути безліч версій файлу, які будуть займати набагато менше місця, ніж раніше.

 

Знімки файлової системи (Snapshots) давно використовуються в сховищах інформації, призначених для підприємств. Подібно до того, як це відбувається з клонами, ця функція дозволяє записувати тільки ті блоки файлової системи, які були модифіковані. Старі блоки, що зберігаються в файлової системі, можуть бути відновлені до стану більш раннього часу. Дуже корисно в тих випадках, коли на Mac виявився шкідливий код.

 

В даний час ще невідомо в деталях, як саме APFS буде управляти метаданими. Втім, важливий сам факт руху Apple до більш сучасної файлової системи.