Рай для шахраїв


     Втім, незважаючи на велику кількість ризиків при купівлі товарів в Мережі, кількість угод на українському ринку електронної комерції неухильно зростає. За даними Prom.ua, частка онлайн-покупців в Україні в 2015 році зросла з 17% до 21%, кількість замовлень - на 30%, а обсяг ринку електронної комерції - з 19 до 25 млрд грн. У компанііпрогнозіруют, що в 2016 році ринок електронної торгівлі підросте ще більш ніж на третину - до 33,7 млрд грн.
Частка онлайн-покупців в Україні в 2015 році зросла з 17% до 21%, кількість замовлень - на 30%, а обсяг ринку електронної комерції - з 19 до 25 млрд грн


     Експерти очікують, що бурхливий розвиток онлайн-торгівлі в нашій країні - довгострокова тенденція. Адже, незважаючи на значне зростання ринку, в багатьох розвинених країнах обсяги торгівлі в Мережі істотно перевищують українські. Якщо у нас частка електронної комерції в загальному обсязі роздрібної торгівлі становить всього 2,6%, то, наприклад, в Німеччині - 11,6%, в США - 12,7%, а у Великобританії - понад 15%.


     На жаль, в умовах зростання кількості угод в інтернеті зростає і кількість шахраїв, охочих нажитися на довірливих покупцях. За інформацією Генеральної прокуратури України, кількість зареєстрованих випадків шахрайства з використанням електронно-обчислювальної техніки в минулому році зросла більш ніж на 20% - до 3,7 тис. З огляду на ж, що багато українців, які трапляються на вудку аферистів, часто не звертаються в міліцію, реальна кількість таких історій може значно перевищувати офіційну статистику.


     Багато онлайн-покупці, так і самі учасники ринку, сподівалися, що ситуацію зможе поліпшити прийняття профільного закону про електронну комерцію. Однак на ділі цей документ, затверджений парламентом восени 2015 року, практично не вплинув на кількість аферистів.


     За словами Горового, найбільш важливим нововведенням закону стало визнання існування електронної комерції як такої. Документ особливо не змінив правил гри, проте, упорядкував відносини на ринку і легалізував вже усталені відносини.


     «Наприклад, прирівняв електронну форму документів до письмовій з усіма витікаючими наслідками. Тобто, електронні документи можна пред'явити в суді в якості належних доказів, використовувати їх як первинні документи, що значно спрощує документооборот.Но, наскільки мені відомо, саме на шахрайство закон не чинив ніякого впливу », - каже Горовий.


     Партнер ж юридичної фірми КПД Консалтинг Кирило Казак вважає, що в певній мірі даний документ вплинув на зменшення ризиків шахрайства в електронній торгівлі, однак не усунув їх повністю.