Лідер по піратству. Як Україна бореться з порушенням авторських прав

     Україна зробила нову спробу боротьби з інтернет-піратством, зокрема з популярними в країні файлообмінниками.
 


     На сайті ex.ua, відомого, напевно, кожному співвітчизнику, який викачує кіно і музику з інтернету, важка доля. Кілька років тому він опинився на межі закриття через претензії до нього з боку правоохоронних органів.


   Західні асоціації правовласників неодноразово вносили його в свої списки піратських сайтів, а додаток цього ресурсу для Android то з'являлося, то зникало з офіційного магазину Google Play. За словами експертів, сайт балансує на грані - то виконуючи претензії правовласників, то знову порушуючи авторські права.


     Ex.ua - лише один із сотень подібних ресурсів. Днями Міжнародний альянс інтелектуальної власності (США) назвав Україну лідером серед порушників авторських прав в інтернеті. У меншому обсязі їх порушують Чилі, Китай, Індія, Індонезія, Росія, Таїланд і В'єтнам.


     Такий вольниці для сайтів, абсолютно безкоштовно роздають всім бажаючим видовища - від класиків кінематографа до сучасних блокбастерів та серіалів, - в Європі і США давно немає.


   Там діє процедура notice and take down - блокування контенту щодо повідомлення. Тобто, правовласник того чи іншого контенту - кіно, музики, книг і так далі - може вимагати видалення цих файлів з вільного доступу, поки суд остаточно не визначить, чи має сайт право на їх поширення.


     Аналог цієї процедури тепер буде діяти і в Україні. Верховна Рада прийняла в першому читанні проект закону Про державну підтримку кінематографії, який її регламентує.
Правовласник повинен спочатку звернутися з проханням прибрати контент до власника сайту, потім, якщо він не знайшов його, - до хостера, що надає сервер для файлів. У разі, якщо хостер не може надати інформацію про своє клієнті, він зобов'язаний заблокувати контент.

     Дії парламентаріїв викликали критику з боку компаній-провайдерів і хостерів інтернету, зокрема, представляє їх інтереси Інтернет-асоціації України. Вони стверджують, що закон вдарить по свободі інтернету в Україні, але не позбавить його від піратів.


     На думку голови асоціації Олександра Ольшанського, керівника Internet Invest Group, український варіант норми notice and take down не відповідає європейському, так як не зобов'язує правовласника після того, як він назвався таким і заблокував сайт зі спірним контентом, довести в суді своє право на цей контент .


   Автори законопроекту вважають, що, навпаки, в суді своє право на розміщення контенту повинен доводити заблокований сервіс, оскільки в Україні практично неможливо вийти на власників піратських сайтів.


   Такі ресурси взагалі не будуть судитися - скоріше, просто поміняють українські хостинги на іноземні, як надходили останнім часом, вважає Віталій Чирков, креативний директор StarLight Digital.


     Чирков є представником громадського руху Чисте небо, ініціаторами якого стали найбільші телевізійні медіа-групи - Inter Media Group, 1 + 1 Медіа, Медіа Група Україна і StarLightMedia, що представляють телеканали Інтер, 1 + 1, Україна і багато інших.