Давно відійшов від справ в софтверної корпорації Білл Гейтс особисто керує благодійним фондом

     По суті, фонд засновника Microsoft і його дружини спочатку працює в якості свого роду експерименту в новій області «венчурної філантропії», як це іноді називають. Щорічно роздаючи на благодійність близько 4 мільярдів доларів, в цьому фонді нітрохи не бояться вкладати в довгострокові ініціативи без гарантованого успіху в фіналі. При цьому тут ретельно аналізують невдачі, публічно їх визнають і відповідно намагаються коригувати плани.


     Фонд Гейтсів - це найбільший філантропічний інститут, що спонсирує реформу початкової та середньої освіти в США. Разом з традиційними фондами (сімей Уолтон і Броуд) Гейтси вже реально допомогли трансформувати політику національної освіти. Після тривалої перерви американські діти знову почали завойовувати головні призи на всесвітніх шкільних олімпіадах, а нині при опитуваннях школярів вже не повторюються ганебні конфузи 1990-х, коли понад половини респондентів були не в курсі, наприклад, що Земля обертається навколо Сонця.


     Не менш впливовий фонд Гейтсів і в міжнародних справах охорони здоров'я. За минулі 15 років він витратив мільярди доларів на боротьбу з поліомієлітом, малярією, туберкульозом, ВІЛ / СНІДом та іншими небезпечними захворюваннями. Навіть постійні критики Гейтсів, невтомно лають їх фонд за «неправильну» політику вкладення грошей, не можуть не визнати очевидне - що ці багатомільярдні інвестиції явно й істотно поліпшили ситуацію.


     Значною мірою саме завдяки вкладами Фонду Гейтсів в вакцини від інфекційних захворювань за період з 2000 року кількість смертей при захворюванні на кір, наприклад, впало в Африці на 90%. Смертність від туберкульозу за останню чверть століття знизилася в світі на 45%, а кількість захворювань на малярію скоротилося на 30%. Що ж стосується поліомієліту, який в 1988 році був дуже характерним захворюванням в 125 країнах світу, то зараз таких країн залишилося тільки дві.

 

     Якщо ж взяти до уваги безліч інших благодійних ініціатив цієї сім'ї, то можна впевнено говорити, що за весь час існування філантропії мало хто залишив в історії настільки ж значний слід безкорисливих добрих справ для людства, як фонд Білла і Мелінди Гейтс.


     Нарешті, навіть самий короткий розповідь про філантропію Гейтса буде свідомо неповним, якщо не згадати їх спільну з Уорреном Баффетом ініціативу під назвою Giving Pledge, або «Клятва Дарування». Ця благодійна затія багато в чому відрізняється від маніфесту хакерів-філантропів, проте за своїм охопленням надбагатих людей планети вона виглядає куди більш універсальною і глобальної.


     Сталося так, що в той же червень 2015 го, коли Шон Паркер опублікував свій програмний документ «Філантропія для хакерів», прийшла також новина і про суттєве розширення - відразу на 10 нових членів - в складі своєрідного клубу мільярдерів, які приєдналися до «Клятві Дарування ».


     Начебто ритуальна і юридично ні до чого взагалі-то не зобов'язуюча процедура підписання «Клятви» означає, що власники багатомільярдного стану вже цілком дозріли до розуміння простої, по суті, ідеї: «Кому багато дано - від того і багато очікується». А тому вони клянуться роздати на благодійні потреби щонайменше половину всіх своїх багатств - прямо зараз, за ​​життя, або, на худий кінець, в посмертному заповіті.


     Затіяна в 2010 році двома найбагатшими людьми на планеті, сильно подружилися Гейтсом і куди більш старшим Баффетом, ця ініціатива народилася як свого роду логічне продовження справ фонду Білла і Мелінди. Спочатку, коли Уоррен Баффет переконався в ефективності починань Гейтсів, які вклали свої багатства в благодійні справи, він вирішив передати їх Фонду дуже значну частку свого стану.